TÜRKİYE GENELİ

KORONA VİRÜS VERİLERİ

VAKA: 0
AKTİF VAKA: 0
ÖLÜM: 0
İYİLEŞME: 0

TÜRKİYE VE DÜNYA ÜZERİNDE KORONA VİRÜS VERİLERİ İÇİN

Ana Sayfa Yazarlar 15.02.2022 580 Görüntüleme
Tehditler sürüyor…

Tehditler sürüyor…

Amerika ve Batılı müttefiklerinin en büyük endişesi Rusya’nın Ukrayna’yı işgali konusudur. Bu endişe nedeni ile ABD ve Batılı müttefikleri sürekli tehditlerle Putin’e geri adım attırmaya çalışıyor.

ABD Başkanı Joe Biden Rusya lideri Vladimir Putin’le bir kez daha telefonla görüştü. İki lider Rusya-Ukrayna gerginliği konusunu konuştu. ABD Başkanı Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik bir askeri harekat başlatması halinde Rusya’nın “sert ve hızlı bir bedel” ödemek zorunda kalacağı hatırlatmasında bulundu.

Rusya’nın Ukrayna sınırına 100 binden fazla asker yığmasıyla başlayan gerilimde tansiyon düşmüyor. Rusya’nın heran Ukrayna’ya karşı bir operasyon başlatabileceğini ve hatta vatandaşlarının 48 saat içerisinde Ukrayna’yı terk etmesini isteyen ABD’nin Başkanı Joe Biden Rusya lideri Putin’le bir kez daha bir telefon görüşmesi gerçekleştirdi.

Beyaz Saray’dan görüşmeye ilişkin olarak yapılan açıklamada şu ifadeler kullanıldı:

“Başkan Biden Rusya’nın Ukrayna sınırında artan askeri varlığı konusunu görüştü. Başkan Biden net bir biçimde, Rusya’nın Ukrayna’yı istilası halinde ABD’nin müttefikleriyle birlikte kararlı ve sert bir karşılık vereceği mesajını verdi. Başkan Biden’ın Rusya’nın Ukrayna’da daha fazla ilhaka girişmesinin acı verici insani sonuçları olacağını ve Rusya’nın itibarını zedeleyeceğini yineledi. Biden, Rusya lideri Putin’e ABD ve müttefiklerinin tam bir koordinasyon içerisindee diplomatik girişimlere olduğu gibi diğer senaryolara da hazır olduğunu iletti”

Her ne kadar Rusya batılı ülkelerin kışkırtıcı ve provokatif girişimleri olarak nitelendirse de başta ABD olmak üzere batılı ülkeler kısa süre içerisinde Rusya’nın Ukrayna’ya karşı bir askeri harekat başlatacağına işaret ediyorlar. Bu çerçevede de Rusya’yı bu girişimden vazgeçirmek adına diplomatik çabalar sürüyor.

ABD, Rusya’nın her an Ukrayna’yı işgal edebileceğine ilişkin delilleri, batılı müttefikleriyle paylaştığını açıklarken ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, Cumartesi günü bir kez daha Rusya Dışişleri Bakanı Sergei Lavrov’la bir telefon görüşmesi yaptı. Blinken, Lavrov’dan Ukrayna ve Belarus sınırına asker yığarak tansiyonu artıran Rusya’dan “Gerilimi düşürmesini” istedi.

Krizin çözümünde rol almak isteyen Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron da telefonda görüştüğü Rus lider Vladimir Putin’e, “Gerilimi tırmandırmak, samimi diyalogla uyumlu değil” mesajını iletti.

Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Danışmanı Jake Sullivan’ın, Rusya’nın şu anda büyük bir saldırı başlatabilecek konumda olduğunu söyleyen ve Avrupa’da savaş korkularını daha da artıran açıklamalarının ardından, Cumartesi günü de ABD, Avrupa ve Rusya arasında yoğun diplomasi trafiği sürdü.

Pasifik bölgesi lideriyle bir toplantıya katılan ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, Rus Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov’la telefonda görüştü. Blinken, Ukrayna’da bir çatışmayı önlemek için diplomatik yolun “açık kaldığını”, ancak bunun Moskova tarafından “gerginliğin azaltılmasına” ihtiyaç duyduğunu söyledi. Rus Dışişleri Bakanlığı da yazılı bir açıklama yayınlayarak “ABD ve müttefikleri tarafından dile getirilen ‘her an bir Rus saldırısı olabilir’ açıklamalarının, provokasyon amaçlı bir kampanya olduğunu ve Kiev’deki yetkilileri, Donbass sorununa askeri çözüme teşvik etmek amacı taşıdığını” öne sürdü.

Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Rusya Federasyonu Cumhurbaşkanı Vladimir Putin’le yaklaşık 2 saat telefonda görüştü. Macron, Avrupalı ortaklarının ve müttefiklerinin endişelerini Putin’e iletti. Macron, Putin’e “samimi diyaloğun, gerilimi tırmanmayla uyumlu olmadığını” söyledi.

Elysee’den yapılan açıklamaya göre, Moskova’da, 7 Şubat Pazartesi günü iki devlet başkanı arasındaki görüşmenin ardından durum değerlendirmesi yapan iki lider, Minsk Anlaşması’nın uygulanması konusunda ilerlemenin yollarını tartıştı ve Avrupa’da güvenlik ve istikrar koşulları konusundaki fikir alışverişlerine devam etti. Her iki lider de “bu iki nokta üzerinde diyaloğu sürdürme arzusunu” dile getirdi.

Kremlin’den yapılan açıklamaya göre Putin, batının halen Rusya’nın güvenlik kaygılarını yanıtlamadığını belirtti ve “provokasyon amaçlı spekülasyonları” kınadığını belirtti.

Elysee kaynakları, Macron’la görüşmesinde Putin’in yeniden “Rusya’nın saldırmak gibi bir niyeti olmadığını” tekrar ettiğini bildirdi.

Öte yandan ABD Başkanı Joe Biden da Rus liderle telefonda görüşecek. Ardından Macron, Başkan Joe Biden, Almanya Başbakanı Olaf Scholaz ve Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenski’yle de telefonda yeniden durum değerlendirmesi yapacak.

Alman Başbakan Olaf Scholz, önümüzdeki Pazartesi günü Ukrayna, Salı günü de Rusya’ya giderek Zelenski ve Putin’le görüşecek.

Kendi sınırlarında yaşanan krize ilişkin gelen açıklamalar karşısında “soğukkanlı olma” çağrısını yineleyen Ukrayna Dışişleri Bakanlığı’ysa yazılı bir açıklamada “sakin kalmanın, durumu istikrarsızlaştıran panik eylemlerden kaçınmanın son derece önemli olduğu” vurguladı. Açıklamada, “Ukrayna silahlı kuvvetleri durumu izliyor ve Ukrayna’nın toprak bütünlüğüne yönelik herhangi bir saldırıya yanıt vermeye hazırdır” denildi.

Açıklamada ayrıca Kiev’in, 24 saat “anahtar konumdaki müttefiklerle” temas halinde oldukları ve “Rusya’yı diplomatik çerçeve içinde tutmak, gerilimi azaltmak ve uluslararası ortaklarımızın desteğini harekete geçirmek için çalışmalara devam ediyoruz” ifadesine yer verildi.

Yazar Hakkında

Adı Soyadı:

Mesleği:


Tema Tasarım |