TÜRKİYE GENELİ

KORONA VİRÜS VERİLERİ

VAKA: 0
AKTİF VAKA: 0
ÖLÜM: 0
İYİLEŞME: 0

TÜRKİYE VE DÜNYA ÜZERİNDE KORONA VİRÜS VERİLERİ İÇİN

Ana Sayfa Yazarlar 2.12.2020 75 Görüntüleme
“Evlerde bir araya  gelinmesin…”

“Evlerde bir araya gelinmesin…”

Necdet Buluz

Covid-19 giderek yayılıyor. Tüm dünya diken üzerinde. Türkiye’de de giderek yaygınlaşan hastalıkla ilgili yeni tedbirler devreye sokuluyor. Aşının da uygulanmaya başlaması ile sıkıntıların önüne geçilmesi planlanıyor.

Alınan tedbrler yeterli olacak mı? Yoksa yeni ve katı tedbirler uygulanmasına geçilecek mi? Birkaç haftalık değerlendirme sonrasında bu konuların yeniden masaya yatırılması bekleniyor.

Son günlerde tartışılan soru şu:

“Yılbaşında 4 gün sokağa çıkma yasağı uygulanacak mı?”

Bu konuda henüz resmi bir açıklama yok. Ancak, bazı Bilim Kurulu üyeleri, böyle bir yasağın olabileceğini dillendirmeye başladı.

Özellikle pandemi sürecinde toplu ev gezmeleri, toplantılar ve kapalı mekanlarda bir arada olmanın sakıncaları ortaya konuluyor “Ev gezmeleri yapmayın” uyarısı yapılıyor.

Nedeni şu:

Kalabalık ve kapalı ortamlar virüsün yayılması için bulunmaz bir ortam oluşturuyor. Kış ayları nedeni ile de grip, nezle gibi hastalıklar çoğalıyor. Bu durum da pandeminin kısa sürede yayılmasına neden olabiliyor.

“Bana bir şey olmaz” denmemeli. Uzmanlar da bu nedenle kapalı ortamlardan uzak durulması çağrısı yapıyor.

Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı Başkanı ve Sağlık Bakanlığı Toplum Bilimleri Kurulu üyesi Prof. Dr. Mustafa Necmi İlhan, yılbaşı ile ilgili Bilim Kurulu’nun gündeme getirebileceği önlemlere ilişkin açıklama yaptı. Prof. Dr. İlhan, “Belki 31 Aralık’tan başlayıp 4 günlük bir kısıtlama söz konusu olabilir. Böylece yılbaşı vesilesi ile toplumda insanların hareketliliği de azalmış olur” dedi.

Yılbaşında kurallara uyulmazsa vakaların artıp artmayacağını değerlendiren İlhan, “O günleri görmek istemiyoruz. Çok ciddi bir hasta sayısı ile karşı karşıyayız. Hastanelerin yoğunluğunun artmasına izin vermemeliyiz. Vatandaşlarımızdan dikkat etmelerini istiyoruz” açıklamasında bulundu.

“Evde insanlar bir araya gelmesin. Parti olsun olmasın, evde insanlar olabildiğince misafir kabul etmemesi gerekiyor. Zaman tam çekirdek aile olarak bir arada olma zamanı, onlar ile bir arada olma zamanı. Biz vatandaşlarımızın evde parti yapmalarını hiç önermiyoruz. Zorunluktan dolayı insanlar bir araya geleceklerse mutlaka içeriye temiz hava girmesi maske takılması ve mesafeye uyulması gerektiğini tekrar hatırlatalım. Buradaki en büyük önlem öz sorumluluk. Şöyle bir şey oluyor; toplum cumartesi akşamdan bir araya geliyor, pazar günü de beraber oluyorlar, beraber dışarıda da sosyalleşiyorlar, pazar akşamı herkes evine gidiyor. Böyle olunca cumartesinin ardı sıra gelen 6-7-8’inci günlerde maalesef hasta sayısının arttığını gözlemliyoruz. Filyasyona bakıldığında evde bir araya gelmeden kaynaklanan hastaların olduğunu gözlemliyoruz. Toplum burada öz sorumluluk içinde olarak, olabildiğince çekirdek aile ile yaşamayı düşünmeli. Aşı da gelecek. Aşı ile birlikte mücadelenin daha da kuvvetleneceğini hepimiz biliyoruz. Bu yılbaşı için de geçerli. Dışarıda bir araya gelme engellenmiş olur, ev içinde bir araya gelme engellenmiş olur. Biliyorsunuz Ramazan Bayramı’nda da aynı kısıtlamayı yapmıştık. Şimdi 4 gün daha bir kısıtlama ile enfeksiyonun önü alınmaya çalışılabilir.

Özetleyelim:

Eğer yılbaşına kadar pandemi yayılma hızında beklenen düşüş sağlanamazsa yeni bazı kısıtlamalar da gündem gelecek. Bu nedenle yılbaşında 4 gün dışarı çıkma kısıtlaması da bu çerçevede değerlendirilebilir. Buna da hazırlıklı olmakta fayda görmekteyiz.

Önemli olan insan sağlıdır.

Kendimizi ve karşımızdakileri korumak durumunda olduğumuzu hiçbir zaman unutmamız gerekiyor. Her zaman söylediğimizi yineleyelim: Maske, mesafe ve hijyene önem vermeliyiz. Çoğu zaman bu tedbirlere uyum sağlayamayanların olduğunu da belirtmekte yarar var. Bu durum, başkalarının da sağlığını tehlikeye atıyor.

Kurallara mutlaka uymak durumundayız.

Yılbaşına kadar da aşının geleceği ve uygulanmaya başlanacağı belirtiliyor. Bunun faydalı olması halinde pandeminin yayılma hızında da bir düşüş beklentisi var.

Temennimiz bu sıkıntılı günlerin sona ermesidir.

necdetbuluz@gmail.com

www.facebook.com/necdet.buluz

Yazar Hakkında

Adı Soyadı:

Mesleği:


Tema Tasarım |