TÜRKİYE GENELİ

KORONA VİRÜS VERİLERİ

VAKA: 0
AKTİF VAKA: 0
ÖLÜM: 0
İYİLEŞME: 0

TÜRKİYE VE DÜNYA ÜZERİNDE KORONA VİRÜS VERİLERİ İÇİN

Ana Sayfa Gündem 7 Mayıs 2022

Azerbaycan Milletvekilinden tokat gibi sözler: “Karabağ’da yaşayan Ermeniler Azerbaycan Cumhuriyeti vatandaşıdır”

Hicran Hüseynova: “Ermeniler 6 öneride bulunarak süreci uzatmaya çalışıyor…”

“Azerbaycan tarafının önerileri arasında toprak bütünlüğü, toprakların dokunulmazlığı, bölgede barış ve huzurun tesisi gibi konular yer alıyor”. Bu sözler Yeni Azerbaycan Partisi Milletvekili Hicran Hüseynova’dan geldi.

Milletvekili’ne göre Ermeniler 6 öneride bulunarak süreci uzatmaya ve işlevleri etkisiz hale getirmeye çalışıyorlar:

“Ermenistan’daki protestolar, Ermenistan’ın durumunu her geçen gün daha da kötüleştirdiğini gösteriyor. Gerçeği anlamaları gerekir ki, eğer Azerbaycan ve Türkiye ile ilişkileri normalleştirmezlerse, onlar için çok zor olacak ve bir devlet olarak Ermenistan’ın ayakta kalması büyük sorun olacaktır.

Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, 29 Nisan’da “Güney Kafkasya’da Kalkınma ve İşbirliği” konulu bir toplantıda tanınmış politikacılar ve uzmanların sorularını yanıtlarken bu konuyla ilgili fikir bildirdi. Ermenistan’ın sunduğu altı öneri muhtemelen Karabağ sorununu içeriyor. Ancak, teklif eden tarafın gerçeği kabul etmesi gerekir.

Karabağ sorunu yok, çatışma yok. Karabağ’da yaşayan Ermeniler Azerbaycan Cumhuriyeti vatandaşıdır.

Ermenistan’dan farklı olarak Azerbaycan, çok etnikli, küçük milletlerin çok rahat yaşayabileceği bir ülkedir. Ermeniler işgal ettikleri bütün şehir ve köylerde tarihi, dini ve kültürel anıtlarımızı tahrip ettiler ve tahrif ettiler. Erivan’daki tüm camileri ve tarihi anıtları bile yok ettiler. Sadece Sultanahmet Camii kalıyor ve bir İran camisi olarak tanımlanıyor.

Ancak bugün Azerbaycan’da yaklaşık 30.000 Ermeni asıllı Azerbaycan vatandaşı çeşitli şehir ve bölgelerde çok rahat ve güvenli bir şekilde yaşamaktadır. Bakü’nün merkezinde bir Ermeni kilisesi ve büyük bir Ermeni kütüphanesi korunmaktadır. Tarihe dönersek, zamanla Ermenilerin Azerbaycan topraklarını nasıl işgal ettiğini göreceğiz. Sayın Cumhurbaşkanı İlham Aliyev’in ifadesiyle 1918’den başlayarak 1920 ve sonrasında derlenen haritalar göre  sınırların çizilmesini ele alırsak, o zaman Ermenilerin hangi topraklarda yaşadığını görmek mümkündür. Bu nedenle Ermeni halkı ve devleti bu konuyu çok ciddi düşünmelidir. Konulara yapıcı bir şekilde yaklaşılmalıdır”. – diye, Hicran Hüseynova yorumladı.

Ülker Fermankızı/Voicepress/

Tema Tasarım |