TÜRKİYE GENELİ

KORONA VİRÜS VERİLERİ

VAKA: 15.057.184
AKTİF VAKA: 112.705
ÖLÜM: 98.911
İYİLEŞME: 14.944.479

TÜRKİYE VE DÜNYA ÜZERİNDE KORONA VİRÜS VERİLERİ İÇİN

Ana Sayfa Gündem 23 Nisan 2022

Azerbaycan Milletvekilinden 23 Nisan kutlama mesajı

Hicran Hüseynova:”23 Nisan tüm çocukların Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nı en içten dileklerimle kutlar, her birine sağlık ve yaşamlarında başarılar dilerim”.

“Günümüzde çocuk haklarının korunması tüm insanlığın endişesidir”. Bu sözleri Azerbaycan Milletvekili, Aile, Kadın ve Çocuk Devlet Komitesi başkanı Hicran Huseynova 23 Nisan Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin kuruluşunun 102. yılı, Türkiye’nin ve dünyanın tüm çocuklarının Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı ile ilgili konuşurken söyledi.

Hicran Hüseynova yeryüzünde yaşayan çocukların savaştan ve şiddetten uzak, mutlu, sağlıklı bir hayat yaşayacakları ve refah içinde büyüyecekleri bir dünyadan bahsederek, bugün birçok yerlerde silahlı çatışmaların yaşanması ile zarar gören çocukların durumundan da konuştu: 

“Bunun acı sonuçlarını kendi tarihimizde yaşıyoruz. 1990’ların başında, Ermenistan’ın ülkemize yönelik silahlı saldırganlığı sonucunda bir milyon Azerbaycan vatandaşı yerinden edildi ve onlardan 300 binden fazlası çocuktu. Savaşın dehşeti çocuklar üzerinde derin bir psikolojik iz bırakmıştır. 1994 yılında ateşkes ilanına rağmen Azerbaycan’da 34 çocuk Ermeni terörüne kurban gitti, 14’ü öldü, 20’si yaralandı. Bunlardan biri de bir yıl sekiz aylık Zahra Guliyevadır.

2020 yılında İkinci Karabağ Savaşı sırasında Ermeni Silahlı Kuvvetlerinin Azerbaycan’ın Naftalan, Agjabadi, Gence ve Berde şehir ve ilçelerinde konutları ağır top ateşi sonucu toplam 10 çocuk hayatını, 4 çocuk her iki ebeveynini, bir çocuk bir ebeveynini kaybetti, 50- çocuk yaralandı. Ermenistan, uluslararası insancıl hukuka ve insan haklarına, özellikle 1949 tarihli Cenevre Sözleşmesine göre, Çocuk Haklarına ve İnsan Hakları, aynı zamanda İnsan Haklarının ve Temel Özgürlüklerin Korunmasına İlişkin Sözleşmeyi ciddi şekilde ihlal etmiş. Bugün Azerbaycan toprak bütünlüğünü sağladığı gibi çocuk katillerini de, adalete teslim etmek için her fırsatı kullanacaktır. Bugün tüm devletlere çocuklara daha iyi bir gelecek inşa etme konusunda çok önemli bir sorumluluk düşmektedir”.

Milletvekili Hicran Hüseynova 102 yıl önce Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün 23 Nisan’ı çocuklara armağan etmesinin altını çizerek, her kesi kutladı:

“Kardeş Türkiye bu özel tarihi tüm dünyada çocuklarla paylaşan ilk ve tek ülke olarak tarihe geçti. Azerbaycanlı çocuklar kardeş Türkiye’de 23 Nisan Çocuk Bayramı’na defalarca katıldılar. Dün Bakü’de tanınmış devlet adamları, milletvekilleri, Türkçe konuşan ülkelerin nüfuzlu insanları, yetenekli çocuklarımızla birlikte bu güzel günü kutladık. 23 Nisan tüm çocukların Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nı en içten dileklerimle kutlar, her birine sağlık ve yaşamlarında başarılar dilerim”.

Ülker Fermankızı/VOİCEPRESS

İlginizi çekebilir

Trump Zafer İlan Etti!

Trump Zafer İlan Etti!

Tema Tasarım |