TÜRKİYE GENELİ

KORONA VİRÜS VERİLERİ

VAKA: 0
AKTİF VAKA: 0
ÖLÜM: 0
İYİLEŞME: 0

TÜRKİYE VE DÜNYA ÜZERİNDE KORONA VİRÜS VERİLERİ İÇİN

Ana Sayfa Ekonomi, Gündem 3 Aralık 2020

Memur ve Emekli Zammı Ne Kadar Olacak?

Memur ve emeklilere yapılacak zam oranları ne olacak? Kasım ayı enflasyon rakamlarına göre memur ve emekli maaşlarına…

Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) açıkladığı kasım ayı enflasyon rakamları beklentilerin üzerinde gerçekleşti. Merkez Bankası’nın yıl sonu enflasyon tahmininin tutmayacağı büyük ölçüde kesinleşti. Bu durum memur maaşları ve emekli aylıklarına, beklenenden daha yüksek zam yapılacağı anlamına geliyor. Peki emekli aylıkları ile memur maaşlarına ocak ayında ne kadar zam yapılacak?

Memur ve emeklilere yapılacak zam oranları ne olacak? Kasım ayı enflasyon rakamlarına göre memur ve emekli maaşlarına yapılacak zammın ardından ortalama ne kadar olması bekleniyor. Ocak ayına sayılı günler kala zamlar araştırılıyor. İşte 2021 öğretmen, polis, emekli memur maaşlarına yapılabilecek zam oranları ile ilgili değerlendirmeler.2021 yılı memur zammı ve emekli zammı ne kadar olacak? Öğretmen, polis, emekli, memur maaşlarına yapılacak zam oranları 2021 yılının yaklaşması ile birlikte gündemde. Kasım ayı enflasyon rakamları belli oldu. Peki, enflasyon rakamlarına göre yeni yılda beklenen maaş zammı ne olacak? İşte 2021 memur maaşlarına yapılacak zam oranı ile ilgili tahminler

.KASIM AYI ENFLASYON RAKAMLARI AÇIKLANDI!
TÜFE’de (2003=100) 2020 yılı Kasım ayında bir önceki aya göre %2,30, bir önceki yılın Aralık ayına göre %13,19, bir önceki yılın aynı ayına göre %14,03 ve on iki aylık ortalamalara göre %12,04 artış gerçekleşti

.MEMUR ZAMMI NE KADAR OLACAK?
Memur ve memur emeklilerinin maaş ve aylıkları imzalanan toplu sözleşme gereği Ocak ayında yüzde 3 artırılacak. Diğer yandan 2020 yılı Haziran – Aralık dönemi enflasyon oranının yüzde 4’ü aşan kısmı enflasyon farkı olarak maaş ve aylıklara yansıtılacak. Dolayısıyla memur ve memur emeklileri yüzde 3 zamma ilave olarak Haziran – Aralık dönemi enflasyonunun yüzde 4’ü aşan kısmı kadar enflasyon farkı alacaklar.

MEMUR MAAŞLARINA ZAM ORANI NE OLACAK?
Kasım ayı enflasyonunun aylık olarak yüzde 2,3 olarak açıklanması sonrası Haziran – Kasım enflasyonu yüzde 7 olarak gerçekleşmiş oldu. Dolayısıyla Aralık ayında enflasyonun eksi olarak gerçekleşmemesi halinde memur ve memur emeklilerinin enflasyon farkı alması kesinleşmiş oldu. Buna göre memur ve memur emeklileri Aralık ayında enflasyon artışına paralel olarak yüzde 3 veya üzerinde enflasyon farkı alabilecekler. SSK ve Bağ – Kur emeklileri ise doğrudan Haziran – Aralık ayı enflasyonuna göre zam alacaklar. SSK ve Bağ – Kur emeklileri bu çerçevede yüzde 7 veya üzerinde bir zam alacaklar. Aralık ayı enflasyonunu açıklanması sonrası SSK ve Bağ – Kur emeklilerinin zam oranı netleşecek.
SSK VE BAĞ-KUR EMEKLİSİ MAAŞ ZAMLARI NE OLACAK?
Peki, enflasyonun aralık ayında sıfır çıkacağını varsayarsak emekli aylıklarına ve memur maaşlarına ne kadar zam yapılacak?

SSK VE BAĞ-KUR’A YÜZDE 7, MEMURA YÜZDE 6

SSK ve BAĞ-KUR emekli aylıklarına ocak ayında yılın ikinci yarısında gerçekleşen enflasyon oranında zam yapılacak. Haziran ayından bu yana TÜFE artışı yüzde 7.03 olarak gerçekleşti. Aralık ayında enflasyon sıfır veya sıfıra yakın düzeylerde olursa SSK ve BAĞ-KUR emeklilerinin aylıklarında ocak ayında yüzde 7 oranında zam yapılacak.

medyaspot

İlginizi çekebilir

2021 Trafik Cezaları Belli Oldu

2021 Trafik Cezaları Belli Oldu

Tema Tasarım |