TÜRKİYE GENELİ

KORONA VİRÜS VERİLERİ

VAKA: 15.057.184
AKTİF VAKA: 112.705
ÖLÜM: 98.911
İYİLEŞME: 14.944.479

TÜRKİYE VE DÜNYA ÜZERİNDE KORONA VİRÜS VERİLERİ İÇİN

Ana Sayfa GÜNCEL 30 Nisan 2022

Hicran Hüseynova: “Diasporanın savaş sonrası dönemdeki faaliyetleri gözden geçirildi…”

Azerbaycan milletvekili: “Ermenistan Azerbaycan’ın toprak bütünlüğünü tanıdığını ve Azerbaycan üzerinde herhangi bir toprak iddiası bulunmadığını: bundan sonra da, olmayacağını resmen beyan etmiştir’.

“Dünya Azerbaycanlıları V Kongresinin Şuşa’da düzenlenmesinin tarihi önemi ve sembolik anlamı olduğu belirtilmelidir”.  Bu sözleri Yeni Azerbaycan Partisinden milletvekili, Aile, Kadın ve Çocuk Devlet Komitesi başkanı Hicran Huseynova söyledi.

Milletvekilinin sözlerine göre, uzun yıllar dünyanın farklı ülkelerinde yaşayan Azerbaycanlılar aynı soy ve özlemle yaşamışlardır:

“Dünyanın çeşitli ülkelerinde kendilerini rahat hissetmiyorlardı, özellikle Ermeni’lerin kibirleri,  galip gibi davranmalarını görmek çok zordu. Ama şimdi Azerbaycanlılar başlarını dik tutuyorlar, Zaferin getirdiği neşe ve gururu yaşıyorlar. Şuşa, Azerbaycan’ın her zaman insanları ve değerleri birleştiren kadim, tarihi bir toprak olmuştur.   Ve dünyanın neresinde yaşarlarsa yaşasınlar her Azerbaycanlı için bir gurur kaynağıdır.

V Kongre zamanı Azerbaycan’ın kültür başkenti, Azerbaycanlıları büyük bir sevgi ve şefkatle karşıladı. Dünya Azerbaycan’lılarının Şuşa’daki V Zafer Kongresi’nde Azerbaycan’ın lobicilik ve diaspora faaliyetlerini daha da güçlendirmek için yeni bir konsept ortaya atıldı. Diasporanın savaş sonrası dönemdeki faaliyetleri gözden geçirildi, yeni gerçekliğe uygun görev ve sorumluluklar belirlendi.

Cumhurbaşkanımız İlham Aliyev’in dediği gibi: “Bir vatanımız var – Azerbaycan! Tek dilimiz var – Azerbaycan dili! Bizim ülke çapında bir ideolojimiz var – Azerbaycan’cılığın ideolojisi! Vatanımızı güçlendirmeye, zenginleştirmeye ve güçlü bir devlet haline getirmeye çalışmalıyız.”, dedi.

Zafer Kongresi’ne programlı bir şekilde hitap eden Cumhurbaşkanı, dünya Azerbaycan’lılarının karşı karşıya olduğu birçok önemli ve ileriye dönük meselelere dikkat çekti. Aynı zamanda çok ciddi mesajlar verdi. Bunların arasında Azerbaycan-Ermeni ilişkilerinin normalleşmesi konusu gündemdeydi. Yaşanan tüm acı anlara, işgale, bu vahşetlere rağmen Azerbaycan bölgenin geleceği için bir barış gündemi sundu ancak Ermenistan’dan bir yanıt gelmedi. Uluslararası kuruluşlar da, buna çok az ilgi gösterdi. Bu nedenle biz beş özel ilkeden oluşan bir öneri ortaya koyduk ve Ermenistan bu beş ilkeyi kabul etti.

Böylece Ermenistan  Azerbaycan’ın toprak bütünlüğünü tanıdığını ve Azerbaycan üzerinde herhangi bir toprak iddiası bulunmadığını ve bundan sonra da, olmayacağını resmen beyan etmiştir. Bunun çatışma sonrası dönem için önemli bir an olduğunu düşünüyorum ve bu beş ilke temelinde müzakere etmeyi amaçlıyoruz. Tüm önde gelen uluslararası kuruluşlar, komşu ve büyük güçler – Amerika Birleşik Devletleri, Büyük Britanya  – Azerbaycan’ın tutumunu   destekliyor ve çatışma sonrası gerçekleri kabul ediyor.

Şu anda Azerbaycan ve Ermenistan  dış işleri bakanları ve diğer bakanlıklar çalışma grupları oluşturuyor ve yakın gelecekte somut görüşmelerin başlaması gerekiyor. Azerbaycan’ın bu öneriyi ortaya koyarak, niyetini bir kez daha ortaya koyduğunun altını çizmek gerekiyor.

Zafer Kongresi’nde Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, Ermenistan’daki intikamcı güçlerin bunun Ermenistan için tek çıkış yolu ve belki de son şans olduğunu göz önünde bulundurmaları  gerektiğini söyledi.  Kabul etmezlerse Ermenistan’ın toprak bütünlüğünü tanımayacağız ve bunu  resmen ilan edeceğiz.

İkinci Karabağ Savaşı’nın sonuçları göz önüne alındığında, Ermeni tarafı bu adımın nelere yol açacağını anlamalıdır. Bu nedenle Ermenistan, imzalayarak yükümlülüklerini yerine getirmeli ve barış sürecini engellememelidir. Ermenistan’da “Azerbaycan fobi” propagandası durdurulmalıdır”. – dedi.

Ülker Fermankızı/VOİCEPRESS

Tema Tasarım |