TÜRKİYE GENELİ

KORONA VİRÜS VERİLERİ

VAKA: 0
AKTİF VAKA: 0
ÖLÜM: 0
İYİLEŞME: 0

TÜRKİYE VE DÜNYA ÜZERİNDE KORONA VİRÜS VERİLERİ İÇİN

Ana Sayfa Dünya 23 Mayıs 2022

Musa Guliyev: “Azerbaycan’ı Gürcistan ve Ukrayna ile karşılaştırmak doğru değil…”

“Azerbaycan’ın dış politikası ulusal çıkarlara dayanmaktadır.” Bu sözleri Azerbaycan Milletvekili Musa Guliyev, ABD Başkanı ABD-Azerbaycan ilişkilerinin üst…

“Azerbaycan’ın dış politikası ulusal çıkarlara dayanmaktadır.” Bu sözleri Azerbaycan Milletvekili Musa Guliyev, ABD Başkanı ABD-Azerbaycan ilişkilerinin üst saffada olduğunu düşünürsek, Azerbaycan-Rusya ilişkilerinin de farklı boyutta geliştiğini düşünürsek yakın gelecekte Azerbaycan’ı Gürcistan ve Ukrayna’nın yıkıcı siyasi seyrinin bekleyip beklemediği ile ilgili konuyu değerlendirirken söyledi.

Milletvekilinin sözlerine göre, Azerbaycan devleti, kardeş Türkiye Cumhuriyeti gibi, hem ikili hem de çok taraflı ilişkiler kuruyor ve bu ilişkilerini ulusal çıkarlarına hizmet çerçevesinde sürdürüyor: “Azerbaycan’da Ukrayna ve Gürcistan’ın aksine devlet güçlüdür. Devlet başkanı güçlüdür. Sayın İlham Aliyev’in son uluslararası politikası sadece Azerbaycan’ın değil, bir bütün olarak Güney Kafkasya’nın çıkarlarına hizmet ediyor. Bölgede barış, işbirliği ve ilerleme için çeşitli platformlara hizmet ediyor. 44 günlük Karabağ Savaşı’nın ardından Azerbaycan, kendisini dünya kamuoyunun gözünde yeni bir güç olarak sunabilmiştir. Bu nedenle, Azerbaycan’ın hem uluslararası hukuka uygun hem de birçok ülkenin çıkarlarına uygun ilişkiler kurmak için önerdiği kararlar ve programlar var. Bu nedenle Azerbaycan’ı Gürcistan ve Ukrayna ile karşılaştırmak yanlıştır. Elbette Amerika Birleşik Devletleri, Avrupa’daki çeşitli güç merkezleri ve Rusya’nın Azerbaycan’a yönelik politikalarında kendi çıkarları var. Ancak Azerbaycan çok güçlü bir devlettir ve Azerbaycan kendi çıkarlarını diğer devletlerin çıkarlarına karşı koyabilmektedir.

Azerbaycan ve Ermenistan liderlerinin Avrupa Konseyi Başkanı Charles Michel’in girişimiyle Brüksel’de son olarak yaptıkları görüşmede, masada Azerbaycan ile Ermenistan arasındaki ilişkilerin çözümü için öne sürülen beş temel ilkeden başka bir şey yoktu. Varılan anlaşmalar Azerbaycan’ın öne sürdüğü öneriye uygun olarak uygulandı. Sınırların belirlenmesi için çalışma gruplarının ön cephede toplanmasına karar verildi. Ardından iki ülkenin dışişleri bakanları bir araya gelecek. Ardından her iki ülkenin sivil toplum kuruluşları liderleri, gazetecileri ve kamuoyunda önemli isimlerinin bir araya gelmesine karar verildi. Bu nedenle Azerbaycan’ın önerdiği 5 temel ilkenin masada olduğunu bir kez daha vurguluyorum. Ermenistan yetersiz adımlar atacak durumda değil.

Bütün bunları göz önünde bulundurarak, bir kez daha güvenle söyleyebilirim ki Azerbaycan, Gürcistan ve Ukrayna’nın kaderiyle asla yüz yüze gelmeyecektir. Özellikle kardeş Türkiye Cumhuriyeti ile geçtiğimiz yıl imzaladığımız Şuşa Deklarasyonu, Azerbaycan’ın bölgedeki tam güvenliğini belirleyen çok önemli bir belgedir.

Ayrıca Azerbaycan’ın Rusya ile ikili anlaşmaları bulunmaktadır. Aynı zamanda Azerbaycan, Ukrayna ile Rusya arasındaki savaşta adil bir tavır alarak Ukrayna’nın toprak bütünlüğünü desteklemektedir. Azerbaycan, birçok Avrupa ülkesinin doğalgaz ve petrol gibi ihtiyaçlarının karşılanmasında önemli bir rol oynamaktadır. Bu nedenle Azerbaycan ve Türkiye’nin iki kardeş devlet olarak bölgede uzun vadeli barış ve refaha katkı sağlayacağını yineliyorum.”

Ülker Fermankızı

Tema Tasarım |