Ana Sayfa Yazarlar 15.05.2021 10 Görüntüleme

Beklenti büyük olunca…

Necdet Buluz

Türkiye’nin 2020 yılında gelir kaybı yaşadığı turizm sektörünü 2021 yılında ayakta tutabilme çabasıyla Ramazan ayında son üç haftadır uyguladığı kapanmanın ardından yurtdışından nasıl turist getirilebileceği merak konusu olmuştu. Bu konunun uzun süre tartışıldığını da biliyoruz. Turizm Bakanı Ersoy’un “30 milyon turist beklentimiz var” açıklamaları az da olsa yüzümüzü güldürmüştü.

Bunun için Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın “Go Türkiye” adlı seyahat rehberi platformu bünyesinde hazırladığı ve Twitter’da paylaştığı son tanıtım videosunda, turizm çalışanlarına “Keyfini çıkarın, ben aşılıyım” yazılı maskeler taktırılmış olması kamuoyunda tepkiyle karşılanınca hemen kaldırıldı. Muhalefet partileri de bu tanıtıma büyük tepki gösterdi. Bazı sektör temsilcilerinin de bu tanıtım videosundan rahatsız olduklarının altını çizelim.

Turizmde geç de olsa, beklenti büyük.

Bu yanlış tanıtımın yanı sıra diplomatik gerilimlerin etkisine rağmen Avrupa ve Rusya’dan turist bekleniyor. Özellikle İngilizler’in Türkiye’den vaz geçmemesi bu beklentiyi daha da güçlendiriyor.

Tartışmalı tanıtım videosu, Türkiye’nin 2021 yılı için turizm sektörüyle ilgili beklentilerini bir anlamda “aşılanmış Türk vatandaşları” yaklaşımına dayandırdığını ortaya koydu. Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu da geçen hafta Berlin ziyaretinde, “Aşılama konusunda özellikle turizm bölgelerine ağırlık verdiğimiz gibi, tüm turizm çalışanları, otellerde restoranlarda çalışanlar, şoförler, havaalanlarında çalışanlar, tur rehberleri de dahil turistin görebileceği herkesi Mayıs sonuna kadar aşılayacağız ki tedbirlerimizi alalım” demişti.

Soru şu:

“Her şey turizm ve Türkiye’ye gelecek olan turistler üzerine mi kuruluyor?”

Bacasız sanayi turizmden elde edilecek gelir önemli. Bunun yanında sektör istihdam da sağlıyor. Çalışan sayısı artıyor. Yan sektör iş yapmaya başlıyor. Turizm önemli bir hareketlilik alanı da sağlıyor. Küçümsenmemesi gerekiyor.

Turizm çalışanları aşılama kampanyası ise turizm aşılama kayıt sistemi üzerinden yürütülüyor. Burada turizm tesisleri ve işletmeleri için “Güvenli Turizm Sertifikasyon Belgesi” sahibi olma şartı olarak, çalışanlarını mutlaka aşılama programına kayıt ettirme uyarısı yapılıyor.

Antalya Kent Konseyi Turizm Grubu Başkanı ve NBK Touristic Genel Müdürü Recep Yavuz, Türkiye’nin tanıtımında sadece son videoyu “iletişim kazası” olarak yorumladı. Yavuz, turizm çalışanlarını “Ben aşılandım” yazılı maskeyle çıkarmayı hoş bulmadıklarını belirterek, tanıtım hazırlıklarında turizm sektörünün bütün paydaşlarına katılım ve görüş hakkı tanınması gerektiğini söyledi.

Psikolojik ve sosyolojik görüşlerin de alınması istediklerini kaydeden Yavuz, turizmciler olarak talep ettikleri üzere tanıtım videosunun kaldırılmasından memnuniyet duyulduğunu dile getirdi. Yavuz, turizm sektörü çalışanlarını aşılama programında öncelikli grup olarak belirlemeyi ise doğru bulduklarını sözlerine ekledi.

Antalya Kent Konseyi Turizm Grubu Başkanı Recep Yavuz, Rusya’nın Corona virüsü önlemleri çok yetersiz olmasına karşın, diplomatik anlaşmazlıklar çerçevesince Türkiye yerine Mısır’a yönelik olumlu açıklamalar yapmasını da yorumladı.

Yavuz, Rusya’nın Mısır’a uçuşları serbest bırakmasına karşın yazın bu ülkedeki hava sıcaklığı ve koşullar nedeniyle Türkiye’nin ve özellikle Antalya’nın avantajlı olduğunu ifade etti. Yavuz, Ruslar’ın beklentisi açısından Antalya’nın birinci sırada olduğu ve dolayısıyla politik gerilimler kenara bırakılabilirse tur operatörlerince Türkiye’ye dönüş talebi bulunduğunu da sözlerine ekledi.

Turizmdeki beklentiye gelince:

Türkiye, pandeminin de etkisi ile ekonomik alanda sıkıntı yaşıyor. Turizm konusunda ise 30 milyon beklentisi var. Eğer hesaplar tutarsa Türkiye turizmden elde edeceği gelir ile sıkıntılarının bir bölümünü çözmüş olacak. Eğer beklentiler boşa çıkarsa sonuç bizi üzer. Sektör temsilcileri “Geçen sezonu bile arar hale gelebiliriz” endişesi içinde.

Bir de şu var:

Rusya, her ne kadar Haziran ayı itibarı ile uçuşların başlatılabileceğini açıkladıysa da son açıklamalar kafaları karıştırdı. Bazı yetkililer Türkiye için Eylül ayını işaret ediyor. Tüm bu olumsuzluklara rağmen Rusya’dan da turist beklentisi sürüyor.

Turizm ile ilgili çok yazdık. Görüşler yansıttık, görüşlerimizi paylaştık. Temennimiz, olumsuzlukların geç de olsa bir kenara bırakılıp, önümüze bakmamız. Gelecek günler içinde har şeyin düzeleceğine, daha iyi günlere kavuşacağımıza inanıyoruz. Türkiye’nin var olan potansiyeli, tüm olumsuzları yok edebilir.

necdetbuluz@gmail.com

www.facebook.com/necdet.buluz

İlginizi çekebilir

Kerkük’te neler  oluyor?…

Kerkük’te neler oluyor?…