Ana Sayfa Yazarlar 9.07.2020 160 Görüntüleme

TÜRKİYE’DE ASTRONOMİ

Neden Astronomi? Diye soracak olursanız: Küçük kızım Tuğba çocukluğundan beri merak ettiği uzayı daha iyi öğrenmek adına şu anda Astronomi Ve Uzay Bilimleri Bölümü’nü okuyor. Dolayısıyla ben de onunla birlikte, özellikle evde olduğumuz bu pandemi sürecinde Astronomi öğreniyorum.

Türkiye Astronomi alanında ne kadar gelişmiş, bu konuda konuşalım. Bir ülkenin Astronomi alanında gelişmişliğini ölçmek için, o ülkenin kaç tane Gözlemevi’ne sahip olduğuna bakılabilir. Türkiye’de birçok gözlemevi vardır ve bunlardan en büyüğü Antalya/Bakırlıtepe Yerleşkesinde bulunan TUG (TÜBİTAK Ulusal Gözlemevi)’dur. Şu an yapım aşamasında olan ve Erzurum/Palandöken’de kurulması planlanan DAG (Doğu Anadolu Gözlemevi) ise TUG’dan daha büyük ve daha gelişmiş olacaktır. Bu durumda Türkiye’nin Astronomik çalışmalara önem verdiği söylenebilir. Ayrıca henüz yeni kurulan ve çalışmalara başlamak üzere olan bir ajansımız var: Türkiye Uzay Ajansı. Bu ajans sayesinde uluslararası alanda söz hakkımız artacaktır.

Anadolu’nun bağrına, Kayseri’ye getirilmiş, diğer Gözlemevlerinden farklı ve özel bir teleskobumuz daha var: UZAYBİMER. Astronomi ve Uzay Bilimleri Gözlemevi Uygulama ve Araştırma Merkezi, Türkiye’deki ilk ve tek Radyo Teleskop olma unvanını taşımaktadır. Aynı zamanda 35cm ve 40 cm ayna çapıyla en yeni optik teleskoplara sahiptir. Aslında önceden NATO’ya ait olan 13 metrelik bir anteni teleskoba dönüştürerek, Türk Astronomi dünyasına büyük katkıda bulunan Türk bilim insanları, UZAYBİMER’de çalışmalarını sürdürüyor. Eğer bir gün Kayseri’ye yolunuz düşerse, UZAYBİMER’e uğramadan gitmeyin.

Türkiye’nin Astronomi alanındaki gelişmelerinden bahsettim ve açıkça görülüyor ki Türkiye, Astronomi ’ye değer veriyor. Böyle güzel çalışmaların ve verilen desteğin artmasını temenni ediyorum.
Sevgiyle kalın…