Ana Sayfa Yazarlar 7.05.2020 246 Görüntüleme

ÖYLE BİR BURUK GEÇİYOR Kİ RAMAZAN

Gönlümüzün sultanı olan Ramazan ayının ortalarındayız fakat hiç bu kadar hüzünlü geçmemişti. Akrabalarımız, aile büyüklerimiz, arkadaş ve dostlarımızla daha önceki yıllarda yapmış olduğumuz neşeli iftar ve sahur sofralarını hasretle anıyoruz sadece.
Korona virüs Ramazan’ ı, Hac ve Umre ibadetimizi, Cuma namazımızı yok etti maalesef. Bu durumu oturup biraz düşünmemiz gerekiyor. Rabbimin hikmetinden sual olunmaz fakat idraklı olup ders çıkarmamız lazım.
Bu ay, sabır ayıdır. Sabretmenin karşılığı da cennettir. Bu ay, ihsan, yardım ve eşitlik ayıdır. Bu ay, müminin rızkının arttığı bir zamandır. Bu ayda kim bir oruçluya iftar açtırırsa, bu onun günahlarının affedilmesine ve cehennemden kurtulmasına sebep olur. İftar açtırdığı Müslümanın kazandığı sevaptan bir şey eksiltilmeksizin, onun kazandığı sevap kadar da ayrıca sevap kazanır.
Her ne kadar Covid-19 sebebi ile evlerimizde iftar açtıramasak da çevremizdeki ihtiyaç sahiplerine yardım edebiliriz ve bunu en ileri seviyeye çıkarabiliriz. Bu ay, evveli rahmet, ortası mağfiret, sonu da cehennemden kurtuluş olan bir aydır.
Dünyevi meşguliyetlerden soyutlandığımız bu günlerde Allaha daha çok yönelip, bolca tövbe edip, namaz kılıp, Rabbimin kitabına, Kuran-ı Kerim e dört elle sarılmalıyız. Zaten Rabbimin emri de böyle değil miydi? Hayatın yoğun temposundan yapamadıklarımızı bize bu virüs ile hatırlattı diye düşünüyorum.
Ama ümitsizlik yok. “Ramazan” kelimesinin sözlük anlamlarından biri, yeryüzünü toz ve kirlerden temizleyen yaz sonu yağmurları demektir. Bu ramazanın getireceği rahmetin gönlümüzü, ruhumuzu her türlü kirden arındırması ve bütün Müslümanların uyanışına vesile olmasıdır.
Biz bu Korona virüsü de aşacağız inşallah. Tarihimize bakınca, geçmişte de böyle büyük felaketler yaşadığımızı görürüz. Hepsinin üstesinden geldik, bugünlere ulaştık. Hastalık, savaş, terör, deprem, bozulan ekonomik dengeler bizi yıldırmamalı. Böyle zamanlarda hep birlikte hareket etmeliyiz, birlik olmalıyız.
Rabbim hepimize de sağlık, huzur versin. Her daim sevelim. Sevilelim. Hayırlı ramazanlar.
Sevgiyle kalın…

İlginizi çekebilir

Valiler bitti sıra jandarmada

Valiler bitti sıra jandarmada