Ana Sayfa Uncategorized 14 Ağustos 2020 161 Görüntüleme

GİRNE AMERİKAN ÜNİVERSİTESİ VE ARİZONA ÜNİVERSİTESİ VİZYONER İŞBİRLİĞİNE BAŞLADI.

KGK üyesi, Girne Amerikan Üniversitesi Kurucu Rektörü ve CİO Serhat Akpınar’ı makamında ziyaret etti.
GİRNE AMERİKAN ÜNİVERSİTESİ VE ARİZONA ÜNİVERSİTESİ VİZYONER İŞBİRLİĞİNE BAŞLADI.

Ziyarette Küresel Gazeteciler Konseyi Dış Medya Genel Sekreteri Hülya Özkoyuncu’ya Pandemi süreci ve yaptıkları çalışmalar hakkında açıklamalarda bulunan Akpınar, “Yakın coğrafyadaki öğrenciler artık Girne Amerikan Üniversitesi’nde Arizona Üniversitesi’nin akademik programlarına kayıt olabilirler. Pandemi döneminde projelerimizi hızlıca hayata geçirebilmek adına Arizona Üniversitesi, Tucson Arizona, ABD ve Girne Amerikan Üniversitesi arasında işbirliği protokolü imzaladık.

 Birleşmiş Milletlerin uluslararası erişebilirlik protokellerine uygun bir yapıda yüksek öğretime dahil olma arzusunda olan birçok öğrenciyi yakın coğrafyadaki ülkelerden adamıza getirebileceğiz. İfadelerine yer verdi. Akpınar, protokol içeriği hakkında “Girne kampüsünde okuyarak, yüz yüze eğitim destekli Arizona Üniversitesi’nden hem lisans hem de yüksek lisans düzeyinde kaliteli üniversite eğitimi vermek için bu protokolü hayata geçirdik. Seyahat kısıtlamaları, ertelenen okul açılışları ve yakın coğrafyadaki Amerika’ya gidemeyen öğrencileri düşünerek Amerika’yı buraya getirdik. Neden derseniz oradaki yıllık eğitim harcı 33 bin dolar, oysaki Kuzey Kıbrıs “GAÜ” olarak, yıllık eğitim harcı 7000 dolar olarak belirlenmiştir. Buna %60 akademik desteğimiz ile bizler buraya, eğitimde uluslararası hedefleri olan öğrencilere kolaylık sağlıyoruz. Dolayısı ile Kıbrıs’ta Arizona Üniversitesine gitmeden “GAÜ” Global Kampüsünde Lisans, yüksek lisans, veya lisansüstü derecelerini tamamlayabilirler.” İfadelerine yer verdi. Aynı zamanda Türkiye’deki YÖK yasalarıyla ilgili bir ayrıntıya dikkat çekerek, 2547 yükseköğrenim yasasına bağlı ÖSYM sınavına tabii tutulmadan bu üniversitelere giriş yapılacağına vurgu yaptı. Akpınar: ABD öğrenim hayalleri olan öğrenciler için sözlerine şunları kaydetti:

“Arizona Üniversitesi Rektörü Robert C. Robbins ve Girne Amerikan Üniversitesi arasında imzalanan bu ortak çalışmada, yüksek öğrenim alanını daha da güçlendirmek ve erişebilirlik olgusunu daha da ileriye taşımak tek amacımızdır. Amerika Birleşik Devletleri’nde eğitim hakkını kullanmak isteyen öğrenciler Girne Amerikan Üniversitesi’nde eğitim almaya başladıkları an itibarı ile eğitimlerinin bir bölümünü Arizona Üniversitesi’nde Kıbrıs eğitim şartları ve bursları yada harcı çerçevesinde gerçekleştirebilirler. Biz bu sürece imza attık. Ve şuan o sürecin içindeyiz. İçinde bulunduğumuz şu günlerde 15 öğrencimizi kaydettik ve bunun onurunu yaşıyoruz.”

GAÜ Kurucu Rektörü ve Genel Başkanı Serhat Akpınar;” “KGK” üyelerine başarı dileyerek;

“Dünyaya erişilebilir ve kaliteli eğitim sağlama amacına ulaşmak ve hayallerini gerçekleştirmek için, bu yılki yeni eğitim ve öğretim akademik yılında adaya gelecek olan öğrencilere başarılar dilerim. Hayallerinin gerçekleşmesi umudu ile…” diyerek, sözlerini tamamladı.

ARİZONA ÜNİVERSİTESİ

U.S. News ve World Report tarafından en iyi 100 Küresel Üniversite sıralamasında yer almaktadır. Arizona Üniversitesi NASA ile yapılan her uzay misyonun bir parçası olmuş ve NASA araştırmaları için en çok destek alan dördüncü devlet üniversitesidir.

Hülya ÖZKOYUNCU

 

 

Yorumlar

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.